Zostań mistrzem zbierania kapeluszy

Dodano: 16 wrz 2022

Nastała już jesień za pasem – to może oznaczać tylko jedno: w całej Polsce, jak długa i szeroka, do lasów ruszyli grzybiarze. Mimo suszy, co wytrawniejsi miłośnicy zbierania grzybów i tak potrafią zapełnić swoje koszyki po brzegi. Grzybobranie to obok wielkiego grillowania nasz drugi sport narodowy. Jesteśmy szczęściarzami. W Polsce grzyby możemy zbierać do woli, podczas gdy w innych krajach europejskich istnieje szereg ograniczeń. Korzystajmy z tej swobody mądrze – szanujmy las, a w czasie grzybobrania nie zapominajmy o zasadach gwarantujących nam bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, by nie zbierać bardzo małych grzybów, ponieważ nie wykształciły one jeszcze wszystkich cech gatunkowych i może się okazać, że błędnie je zaklasyfikujemy. Poza tym unikajmy grzybów starych. Przy okazji przypominamy i uczulamy, że grzybów, co do których zachodzi choć cień wątpliwości, czy są jadalne, po prostu nie zbieramy. Komu życie miłe, ten z lasu zabiera tylko to, co zna – najlepiej te rurkowe, ponieważ nie ma wśród nich silnie trujących. Jako pojemniki wykorzystujmy przewiewne kosze.

Klub Seniora „Dąb” organizuje wyjazd na grzybobranie. Czy w okolicach Szczecina i Gorzowa Wlkp. są już grzyby? Ano są, ale w ilościach niezadawalających. W lasach jest sucho. Przydałoby się kilka dni porządnego deszczu. Dlatego nie zostanie podany dokładny termin wyjazdu – pod uwagę brany jest 1 (sobota), 12 lub 19 października (środa). Przy zapisach każdy musi podać nr telefonu, a na tydzień przed wyjazdem, kiedy po skorzystaniu ze sprawdzonej aplikacji upewnimy się, że upragnione grzyby już czekają na nas w lesie, podamy dokładny termin. Wśród uczestników tej wycieczki zostanie wybrany król grzybobrania, oczywiście ten, kto zbierze najwięcej jadalnych grzybów. Konkurencja będzie z pewnością duża.

Koszt: 25 zł, zapisy w klubie „Dąb” codziennie w godz. 9-19, pierwszeństwo mają członkowie Klubu Seniora „Dąb” z opłaconą składką członkowską.

Wyjazd współfinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin w ramach zadania „Kluby Seniora – Prawobrzeże 2022”

© 2022 Fundacja Kultury i Aktywności Lokalnej "Prawobrzeże". Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content