Zapraszamy seniorów do gry!

Dodano: 13 maj 2025

W każdym z nas drzemie dziecko, niezależnie od wieku. Lubimy zabawy, które przypominają nam lata dzieciństwa, z chęcią wyciągamy ze strychu stare gry planszowe i wspominamy. Jednak dla Twojego podopiecznego mogą one być czymś więcej niż tylko chwilową rozrywką. Gry dla seniora ćwiczą mózg i precyzję ruchów, pomagają myśleć strategicznie i planować kolejne ruchy. Często są zalecane przez lekarzy jako profilaktyka chorób otępiennych.

Jakie powinny być gry dla seniora?

U osób po 65. roku życia spada liczba połączeń między neuronami w mózgu. Objawia się to zwiększonymi trudnościami w zapamiętywaniu, kojarzeniu faktów i rozumieniu. Starszy człowiek, który wreszcie ma trochę czasu dla siebie i chciałby korzystać z życia, musi mierzyć się z problemami starzenia. Na szczęście można w prosty sposób zahamować objawy, które utrudniają osobie starszej codzienne życie – grać w gry dla seniora! Czy tego typu gry różnią się od zwykłych, w które grają dzieci czy młodzi ludzie? Nie, jednak powinny posiadać:

proste zasady rozgrywki, bez skomplikowanego liczenia punktów czy tworzenia złożonej strategii;

krótki czas gry – około 30 minut będzie w sam raz,

przystępność: wszystkie elementy, jak karty, pionki czy plansza, powinny być duże, a napisy wyraźne. Dobrze, jeśli mają kontrastowe barwy;

scenariusz dostosowany do możliwości seniora – zbyt prosta gra może go nużyć, za trudna zniechęcić.

Istniej kilka tradycyjnych gier planszowych, które spełniają te warunki.

Istnieje kilka tradycyjnych gier planszowych, które spełniają te warunki. Grom planszowym i karcianym powszechnie, choć z nielicznymi wyjątkami, przykleja się łatkę rozrywki dla osób młodszych. Nie jest to zbyt uczciwe podejście, bowiem w każdym wieku potrzeba dobrej zabawy jest taka sama – a gry zaspokajają tę potrzebę w znakomity sposób. Co bardzo ważne, wiele z nich polega nie tylko na szczęściu, ale również wymaga intelektualnego wysiłku. Dlatego idealnie nadają się dla osób starszych. Oto kilka z nich:

Rummikub

Pierwsza edycja tej gry pojawiła się w latach 50-tych XX wieku – od tamtego czasu doczekała się ona licznych wznowień i dorobiła ogromnej rzeczy fanów na całym świecie. Popularność Rummikub to zasługa tego, że choć gra jest bardzo absorbująca i emocjonująca, to jednocześnie rządzi się bardzo prostymi zasadami. Standardowa wersja gry zawiera osiem zestawów klocków z napisanymi na nich liczbami od 1 do 13, po dwa zestawy w jednym z czterech kolorów: czerwonym, niebieskim, czarnym i pomarańczowym. Na początku rozgrywki gracze losują czternaście klocków, które następnie starają się wyłożyć na stół w postaci serii lub grup. Serią są co najmniej trzy klocki w tym samym kolorze z następującymi po sobie liczbami (np. 1, 2, 3), grupą zaś są minimum trzy i maksimum cztery klocki z tą samą wartością liczbową, ale każdy w innym kolorze. W trakcie rozgrywki gracze modyfikują już wyłożone serie i grupy, zabierając lub dokładając do nich swoje klocki, a ten, który pierwszy pozbędzie się wszystkich klocków na ręku – wygrywa. Cel wydaje się prosty, jednak w rzeczywistości, aby go osiągnąć, trzeba wykazać się sporą spostrzegawczością oraz umiejętnością logicznego myślenia – to idealny trening dla seniora.

Scrabble

To bez wątpienia najpopularniejsza gra słowna na świecie – znana od lat również w Polsce. Zestaw gry obejmuje planszę o wymiarach 15 x 15 pół i 100 płytek z literami. Zadaniem graczy jest układanie płytek na planszy w taki sposób, by zyskać jak najwięcej punktów – za każdą literę otrzymuje się widoczne na nich punkty, dodatkowo wybrane pola na planszy zapewniają bonusy. Układane słowa muszą być zgodne z zasadami języka polskiego (słowotwórstwo czy słowa zapisane błędnie nie są uznawane) i jest to właściwie jedyne ograniczenie – zasób słownictwa w znacznej mierze decyduje o wygranej lub porażce. Dlatego polecana jest ona szczególnie seniorom, którzy cierpią na trudności z wysławianiem się – jest nie tylko przyjemna, ale również znakomicie pobudza obszary pamięci odpowiedzialne za słownictwo.

© 2022 Fundacja Kultury i Aktywności Lokalnej "Prawobrzeże". Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Przejdź do treści