Szlakiem pomników przyrody w Puszczy Bukowej

Dodano: 23 kwi 2023

5 seniorów z Klubu Seniora „Dąb” wybrało się 23 kwietnia 2023 r. na spacer do Puszczy Bukowej. Trasa prowadziła od Śmierdnicy do 2 pomników przyrody znajdujących się w pobliżu.

Pomnik przyrody Dąb Jerzego, będący okazem dębu szypułkowego, został wpisany do rejestru pomników przyrody Uchwałą Rady Gminy Stare Czarnowo z 25 października 2004 r. Drzewo to ma okazałe wymiary. Obwód mierzony 1,3 m nad poziomem gruntu wynosi 5 m. Osiąga wysokość 29 m, a średnica jego konarów ma aż 18 m. Jego nazwa związana jest z zasłużonym dla Puszczy Bukowej leśnikiem, Jerzym Jackowskim.

Kolejny mijany po drodze pomnik przyrody to daglezja zielona, znajdująca się na skraju lasu, w pobliżu Osetna. Drzewo to łatwo odnaleźć, gdyż rośnie przy skrzyżowaniu Drogi Bieszczadzkiej, Drogi Dobropolskiej i czarnego Szlaku przez Wielecki Staw.

Okaz daglezji zielonej został objęty ochroną jako pomnik przyrody już w 1989 roku, a później potwierdzony Rozporządzeniem Wojewody Zachodniopomorskiego z 30 marca 1999 r. Drzewo to ma obwód ok. 300 cm i osiąga wysokość 29 m. Rozłożysta korona ma średnicę 20 m. Naturalnym środowiskiem daglezji zielonej jest zachodnia część Ameryki Północnej. Do Polski sprowadzono te drzewa w pierwszej połowie XIX wieku. Lubią ciepły i wilgotny klimat, który znalazły również w Puszczy Bukowej. Warto będąc pod tym drzewem rozetrzeć w palcach jego igły. Roznosi się wtedy piękny, cytrynowy zapach.

Źródło informacji: https://pomorzezachodnie.travel/Poznawaj-Przyroda-Pomniki_przyrody

Zdjęcia: Małgorzata Wrzosińska

Wycieczka współfinansowana ze środków Gminy Miasto Szczecin w ramach zadania „Kluby Seniora – Prawobrzeże 2023”

© 2022 Fundacja Kultury i Aktywności Lokalnej "Prawobrzeże". Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content