Śladem Carla Friedricha Meyera w Puszczy Bukowej

Dodano: 23 kwi 2023

Mimo zmęczenia po zabawie tanecznej (niektórych, bo nie wszyscy bawili się), która odbyła się dzień wcześniej w klubie „Dąb”, 10 seniorek i 4 seniorów z Klubu Seniora „Dąb” wybrało się 16 kwietnia 2023 r. na 12-kilometrowy rajd do Puszczy Bukowej na trasie: os. Bukowe – droga Chojnowska – Ganek – Psie Pole – wzgórze Świątek – os. Bukowe.

Wzgórze Świątek w Puszczy Bukowej ma wysokość 119,2 m n.p.m. U podnóża jego południowej strony jest źródło potoku Jeziorna, zaś na szczycie wzgórza są już tylko zdewastowane resztki pomnika Carla Friedricha Meyera.

Carl Friedrich Meyer (ur. 17 grudnia 1840 w Quedlinburgu, zm. 12 października 1904 w Szczecinie) – niemiecki nauczyciel, historyk i geograf.

Absolwent gimnazjum w Quedlinburgu (1860). Studiował historię i geografię na uniwersytecie w Halle. W 1864 roku zdał egzamin nauczycielski. Związany z Friedrich-Wilhelm-Schule w Szczecinie, gdzie najpierw odbywał staż, a następnie przez cztery dekady był nauczycielem. Zajmował się projektowaniem i rysowaniem map, a także odbywał liczne wędrówki krajoznawcze po Pomorzu. Pisał artykuły do czasopism fachowych poświęconych historii oraz geografii. Opublikował mapę Puszczy Bukowej.

Współtwórca założonego w 1889 r. towarzystwa Buchheide-Verein, którego do śmierci był przewodniczącym. Wytyczał trasy turystyczne w Puszczy Bukowej i dbał o ich utrzymanie. Został pochowany na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Po śmierci wzniesiono pomnik ku jego pamięci na wzgórzu Świątek (Heiliger Berg) w Puszczy Bukowej, z brązowym reliefem dłuta Ludwiga Manzla. W latach przedwojennych od źródła Jeziornej prowadziły na szczyt drewniane schody, teraz nieistniejące.

Źródło informacji: FOTOPOLSKA.EU

Wycieczka współfinansowana ze środków Gminy Miasto Szczecin w ramach zadania „Kluby Seniora – Prawobrzeże 2023”

© 2022 Fundacja Kultury i Aktywności Lokalnej "Prawobrzeże". Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content