Seniorzy w Rostocku i nie tylko

Dodano: 07 gru 2023

Fotorelacja z dzisiejszej wycieczki członków Klubu Seniora „Dąb” i UTW-SP do Rostocku i nie tylko

6 grudnia 2023 r. seniorzy z Klubu Seniora „Dąb” i UTW-SP pojechali do Rostocku i nie tylko.  W Ribnitz zwiedzili Niemieckie Muzeum Bursztynu mieszczące się w dawnym klasztorze klarysek z XIV w. To największa tego typu ekspozycja w całych Niemczech, łącznie zgromadzono tu około 1,6 tysiąca eksponatów – od neolitycznych figurek z bursztynu, przez lekarstwa na bazie bursztynu aż po współczesną biżuterię. Można zapoznać się również z technologią wydobywania i obróbki bursztynów na przestrzeni wieków.

Kolejnym etapem wycieczki był zamek myśliwski w Gelbensande. Został zaprojektowany jako letnia rezydencja Wielkiego Księcia Meklemburgii Fryderyka Franciszka III i jego żony Anastazji Michajłownej Romanowej.

W Rostocku – największym mieście Meklemburgii–Pomorze Przednie seniorzy zobaczyli m.in. rynki Starego i Nowego Miasta, gotyckie kościoły św. Piotra i św. Mikołaja, siedzibę założonego w 1419 roku uniwersytetu, miejski ratusz i plac pamiątkowy w miejscu zbombardowanego w 1942 r. kościoła św. Jakuba. Odwiedzili  także wnętrze kościoła Mariackiego – najcenniejszego zabytku Rostocku, którego wnętrze kryje liczne, cenne wyposażenie, w tym m.in. średniowieczną chrzcielnicę, rokokową lożę książęcą, a przede wszystkim działający do dziś średniowieczy zegar astronomiczny. Na zakończenie dnia był czas wolny na jarmarku bożonarodzeniowym, największym tego typu wydarzeniu w północnych Niemczech. Historia tego jarmarku sięga późnego średniowiecza, kiedy to wyplatacze koszyków, twórcy zabawek i cukiernicy rozstawiali swoje stragany i zachwalali towar. Dziś historyczne centrum Rostocku co roku w okresie adwentu zamienia się w bajkową krainę z tradycyjnymi karuzelami, diabelskim młynem i odświętnie udekorowanymi stoiskami oferującymi lokalne przysmaki.

Podziękowania dla Biura Podróży Wondertours za wspaniałą organizację wycieczki, do zobaczenia na kolejnych w przyszłym roku!

© 2022 Fundacja Kultury i Aktywności Lokalnej "Prawobrzeże". Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Skip to content