„Muzyka łączy pokolenia” – dzieci i seniorzy zaśpiewają razem
Dodano: 03 kwi 2025
Fundacja „Prawobrzeże” ma pod opieką kilkuset seniorów, często samotnych, z poczuciem wykluczenia społecznego, czasem odseparowanych od rodzin mieszkających za granicą. Seniorzy chętnie angażują się w warsztaty, dzięki którym mogą zrobić coś dobrego dla innych. Czują się wówczas „użytecznymi” i twórczymi. Zawiązała się grupa nieformalna seniorów, którzy chcieliby zorganizować warsztaty wokalne dla seniorów i dzieci. Sami przyszli do Fundacji z takim pomysłem, a jednym z powodów było to, że osoby z Prawobrzeża mają utrudniony dostęp do instytucji kulturalnych na Lewobrzeżu. Nasi seniorzy nabrali już doświadczenia, sami założyli „Kapelę Dębową” i przygotowali repertuar na 3 koncerty: zaprezentowali kolędy na spotkaniu wigilijnym dla 150 seniorów, zaśpiewali z okazji Walentynek i Dnia Kobiet. W ramach przygotowań do tych koncertów seniorzy spotykali się około 2 razy w tygodniu. Udane występy zachęciły ich do poszerzenia składu i repertuaru, a także zaproszenia dzieci do wspólnej przygody z muzyką. Wspólne muzykowanie w czasie warsztatów wokalnych pobudzi radosną integrację seniorów i dzieci, zbliży ich i wpłynie na budowanie realnych więzi, będących dla dzieci alternatywą dla fikcyjnych relacji w sieciach społecznościowych. Planujemy, że finałem warsztatów będą 3 koncerty, ale celem projektu jest sam proces warsztatowy.
Jeżeli ktoś chce dołączyć do „Kapeli Dębowej”, zapraszamy! Nauka śpiewania może przynieść wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego seniorów. Powoduje wydzielanie endorfin, redukcję stresu i poprawia jakość oddychania. Muzyka wprowadza również w dobry nastrój, kojąc negatywne emocje i wyciszając. Co więcej, korzystnie oddziałuje na układ krążenia, dlatego często wykorzystuje się ją w leczeniu osób zmagających się z chorobą wieńcową serca. Spokojne tony obniżają ciśnienie krwi, przywracając prawidłowe tempo bicia serca i oddychania. Zaangażowanie w przygotowanie koncertów może przeciwdziałać objawom depresji i stanom lękowym, wpływając na wzrost ogólnego zadowolenia z życia. Udział w koncertach przygotowanych dla publiczności wzmocni poczucie pewności siebie i sprawczości wśród dzieci i seniorów. Śpiew może poprawiać nastrój, zmniejszać poczucie samotności, a także ćwiczyć procesy myślowe. Nauka piosenek i zabawy słowne usprawniają pamięć, koncentrację i zdolności poznawcze, stymulują również mózg, co może poprawić pamięć i koncentrację seniorów, pozwoli im pozostać dłużej w dobrej kondycji umysłowej. Nauka śpiewu pozytywnie wpływa również na sprawność wysławiania. Kontakt: Małgorzata Wrzosińska, tel. 502 843 053.
Warsztaty współfinansowane ze środków Miasta Szczecin w ramach konkursu mikroDOTACJE2025 – nabór 1 ogłoszonego przez Fundację Sektor 3.
