„Muzyka łączy pokolenia” – dzieci i seniorzy zaśpiewali razem piosenki kultowych Filipinek w klubie „Dąb”
Dodano: 16 cze 2025
Kapela Dębowa wraz z Klubem Seniora „Dąb” i Fundacją „Prawobrzeże” zaprosiła mieszkańców Prawobrzeża na wyjątkowy koncert „Filipinki to teraz my”. 13 czerwca 2025 r. o godz. 16:30 porwała widzów w muzyczną podróż do lat 60-tych z przebojami legendarnego girls bandu Filipinki, który jako pierwszy kobiecy zespół wokalny z Polski odniósł międzynarodowy sukces.
Zespół powstał w listopadzie 1959 r. na potrzeby koncertu na szkolnej akademii Technikum Handlowego, a jego skład tworzyły wokalnie utalentowane uczennice szkoły. Nikt wtedy nie marzył o ogólnopolskiej popularności i zagranicznych tournee… Wszystko zmieniło się, gdy ich pierwsza piosenka „Ave Maria no morro” wygrała wrocławski festiwal. Podczas koncertu można było zobaczyć niesłychanie klimatyczny teledysk zrealizowany do tego utworu w 1964 r.
Przyszedł czas na nagrania dla radia i rodzącej się telewizji, pierwszy zagraniczny wyjazd do Szwecji, a później do wschodnich Niemiec i prestiżowe występy na otwarciu połączenia promowego Świnoujście–Ystad. Swoją pierwszą płytę nagrały zanim napisały maturę, a wkrótce po tym w pierwszej piątce listy przebojów znalazły się aż trzy ich utwory.
Filipinki podbiły sceny w Polsce, ZSRR, Kanadzie i USA, nagrywając przeboje takie jak „Do widzenia, profesorze”, „Wala twist”, „Baw się razem z nami”, czy „Filipinki to my”. Stały się ikoną stylu i nowoczesności swojej epoki. Filipinkowe przeboje są popularne do dziś, a kierowcy autobusów wycieczkowych w Gruzji wciąż nucą polskim turystom „…herbaciane pola Batumi”.
W czasie koncertu usłyszeliśmy najpiękniejsze piosenki girls bandu w wykonaniu naszej rodzimej Kapeli Dębowej. Towarzyszył im Ukraiński Wianuszek, który tak kolorowo zaprezentował się w niedawnym koncercie „Dla Ciebie, Mamo”, a grupa taneczna „To My” ubarwiła występ układami choreograficznymi. Do seniorów dołączyły dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej LEGATO. Ciekawe, które w interpretacji najmłodszych artystów piosenki z czasów młodości ich dziadków i babć najbardziej im spodobały się?
Wyświetlane były też archiwalne teledyski Filipinek z unikalnymi obrazami Szczecina z lat 60-tych. Muzyka, wspomnienia i historia miasta w jednym wydarzeniu!
Koncert współfinansowany ze środków Miasta Szczecin w ramach konkursu mikroDOTACJE2025 – nabór 1 ogłoszonego przez Fundację Sektor 3 Szczecin





















